Výlet Krásnou Lípou

Město Krásná Lípa bývalo za první republiky důležitým průmyslovým centrem. Pojďme se na začátek cesty podívat, jaké to zde bylo tenkrát.
V Krásné Lípě byla dílna na výrobu motocyklů Čechie (německy Böhmerland). Založil ji v roce 1925 v mechanik Albin Hugo Leibisch. Dílna se nacházela v dolní části zahrady vily Hielle (dnešní sídlo Správy národního parku, z náměstí směrem na Děčín). My se ale vydáme z Křinického náměstí po červené turistické značně směrem na Krásný buk. Hned za náměstím, pod Křížovým vrchem, stávala rozsáhlá vila zvaná Hirsch (Jelen), patřící místní významné továrnické rodině Dittrichů. Nyní po ní zůstala jen sklepení.
Daleko lépe dopadla Palmeho Vila (500 m od náměstí). Tato vila je patrně největší funkcionalistickou vilou v České republice. Nechal si ji postavit textilní továrník Josef Franz Palme od architekta Hanse Richtera.
Dalším architektonickým skvostem, přezdívaným Skleník je továrna na punčochy Stefan Schindler. Ve 30.letech 20.století se stala součástí imperia firmy Kunert (dnes Elite, Varndorf). Návrh arch. Hans Richter. Podobnost s Veletržním palácem nemusí být čistě náhodná. :)
A to už jsme na území Krásný Buk, dnes součástí Krásné Lípy, kde byl také velmi rozvinutý průmysl. V roce 1877 zde byla založena pletárna Gustava Jägera. Znáte "Jégrovky", tak ty se vyráběly právě tady. Dnes z továrny zůstal komín a žlutá továrníkova vila.
Pokračování připravijeme ....